Stomatologia zachowawcza
Czym jest stomatologia zachowawcza?
Stomatologia zachowawcza, często nazywana też stomatologią ogólną, zajmuje się szeroko rozumianą profilaktyką próchnicy zębów jak również leczeniem wszelkiego typu ubytków w już zaatakowanych próchnicą zębach. Dzięki temu zęby zachowują swoją żywotność oraz zdrowy, naturalny wygląd. Pozwala to również uniknąć całkowice utracenie zęba.
Kiedy trzeba udać się do dentysy?
Zaleca się odwiedzanie dentysty na przeglądy kontrolne co najmniej raz na pół roku. Niestety, często zalecenie to jest ignorowane, a wizytę przekłada się na „wieczne jutro”. Powoduje to zwiększenie prawdopodobieństwa pojawienia sie ognisk próchnicy.
Bezpośrednią przesłanką do wizyty jest widoczny ubytek lub odczuwalny ból zęba.
Zabiegi stomatologii ogólnej
Do tej grupy zalicza się wiele zabiegów. Niektóre z nich tworzą osobną grupę (np. endodoncja) i zostały opisane oddzielnie.
Główne zabiegi stomatologii ogólnej:
- preprowadzanie badań kontrolnych
- leczenie próchnicy zębów
- wypełnianie wszelkiego rodzaju ubytków
- leczenie pourazowe zębów stałych
- odbudowywanie korony zębowej
- leczenie endodontyczne (kanałowe)
- higienizacja jamy ustnej
Pytania i odpowiedzi
- 1. Nie boli, czy jest sens iść do dentysty?
Tworzenie się próchnicy na zębach to proces długotrwały, a ból często pojawia się dopiero w zaawansowanej fazie choroby. Na wczesnych etapach leczenie zachowawcze ogranicza się do prostych zabiegów oczyszczających ząb oraz nałożenia specjalnych preparatów z fluorem, lakierów zabezpieczających czy też plomb. Na późnych etapach leczenie nierzadko kończy się leczeniem kanałowym. Innymi słowy: im wcześniej tym: lepiej (zdrowiej), bardziej komfortowo (mniejszy ból), szybciej i taniej.
- 2. Po co walczyć o zachowanie zęba? Wyrwę i będzie po kłopocie…
Krótkoterminowo takie rozwiązanie wydaje się łatwiejsze. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że utrata zębów może powodować znaczące zmiany w ułożeniu pozostałych, co może prowadzić do ich przeciążenia i rozchwiania. Przeciążone i rozchwiane zęby powodują ból i są znacznie podatniejsze na urazy i wypadanie oraz stanowią dużo gorszą podstawę pod mosty i protezy. Nie można również nie wspomnieć o tym, że braki w uzębieniu bezpośrednio wpływają na wygląd i postrzeganie przez innych. Powiedzenie „jak Cię widzą, tak Cię piszą” nie wzięło się znikąd…