Protetyka

Co to jest leczenie protetyczne?

Głównym celem leczenia protetycznego jest przywrócenie pacjentowi utraconej funkcji żucia, poprzez odtwarzanie brakujących elementów uzębienia oraz uzupełnienie ubytków w tkankach zębowych poprzez zastosowanie wypełnień typu inlay i onlay. Drugim bardzo ważnym celem leczenia protetycznego jest poprawa estetyki wyglądu jamy ustnej (np. poprzez licówki zbębów).

Należy zaznaczyć, że ubytki w uzębieniu mogą mieć wiele nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Mogą wpłynąć znacząco na kształtowanie się zgryzu, co w konsekwencji może doprowadzić do utraty kolejnych zębów. Braki w uzębieniu mogą również spowodować zmianę wyglądu twarzy pacjenta.

Wyróżnia się dwa podstawowe typy protez: stałe i ruchome. Protezy stałe, jak sama nazwa mówi, są umieszczone w jamie ustnej w sposób uniemożliwiający ich samodzielne wyciągnięcie (np. korony). Protezy ruchome mogą być w każdej chwili wyciągnięte przez pacjenta.

Kiedy należy rozważyć leczenie protetyczne?

Głównymi przesłankami do leczenia protetycznego są:

  • Braki w uzębieniu
  • Uraz zęba, np. ukruszony ząb
  • Konieczność poprawy estetyki uzębienia
  • Ból zębów związany z ich „przeciążaniem”

Rodzaje uzupełnień protetycznych

  • PROTEZY STAŁE
  • WKŁADY KORONOWO-KORZENIOWE – stosowane w przypadku odbudowy koron zębów leczonych kanałowo. Jest to proteza pozwalająca odbudować koronę zęba i umocować ją w wyleczonym kanale zęba.
  • KORONY – najczęściej porcelanowa lub ceramiczna całkowita odbudowa górnej (widocznej) części zęba. Stosowana głównie w celu poprawy kształtu i koloru zęba, jak również jego wzmocnienia. Stosowana na mocno uszkodzone zęby, mocowana do wystającego „kikuta zębowego”
  • MOSTY – proteza stosowana do uzupełnienia brakującego jednego lub więcej zębów. Najprościej mówiąc: na dwóch zdrowych zębach (lub dwóch implantach) między którymi jest luka zębowa mocujemy protezę zęba uzupełniającą tą lukę.
  • LICÓWKI – są to cienkie płatki (najczęściej ceramiczne) „przyklejane” do zębów od ich widocznej strony. Pozwala to na uzyskanie naturalnego, zdrowego wyglądu zęba, dzięki czemu znacznie poprawia się estetyka uśmiechu
  • NAKŁADY (inlay/onlay/overlay) – są to bardzo precyzyjne wypełnienia ubytków zębów, przygotowywane w zakładach protetycznych. Stosuje się je głównie w miejscach trudnodostępnych dla lekarza. Nakłady pozwalają na uzyskanie niezwykłej szczelności oraz uzyskaniu poprawnego tzw. punktu stycznego zębów.
  • PROTEZY RUCHOME
  • PROTEZY SZKIELETOWE – proteza zbudowana na specjalnym metalowym szkielecie, do którego przyczepione są tzw. klamry, które pozawalają na zamocowanie protezy na zębach własnych pacjenta.
  • PROTEZY AKRYLOWE – są to często wykonywane protezy w przypadku pełnego bezzębia. Są bardzo charakterystyczne, bo wyglądają jak wykonane z różowego plastiku. Protezy te są mocowane bezpośrednio na śluzówkach pacjenta za pomocą specjalnych klejów do protez.
  • SZYNY RELAKSACYJNE – są to specjalne nakładki na zęby zakładane np. w nocy, których zgłównym celem jest zmniejszenie napięcia w szczęce i ochrona zębów. Stosowana często u ludzi, którzy mają tendencję do zgrzytania zębami przez sen.

Pytania i odpowiedzi

  • 1. Mam koronę, a pomimo to ząb nadal boli. Co się dzieje?
    Niestety, jest to pytanie, z którym często przychodzą do nas nowi pacjenci. Przyczyną najczęściej jest złe wyleczenie zęba, na którym została osadzona korona. Kolokwialnie mówiąc: pod piękną koroną jest ząb, który się psuje. W takim wypadku niestaty jedynym ratunkiem jest zdjęcie korony (co powoduje jej uszkodzenie), poprawne wyleczenie zęba i następnie założenie zupełnie nowej korony w to samo miejsce.
  • 2. Mam starte zęby. Czy można coś z tym zrobić?
    Starte zęby to znak naszych czasów. Dużo stresu, duże tempo życia oraz nieodpowiednia dieta powodują napięcie, które nierzadko organizm rozładowuje w trakcie snu poprzez zgrzytanie zębami. Aby chronić zęby stosuje się wówczas szyny relaksacyjne, które pozwolą przystopować ścieranie zębów oraz ochronić kiwające się zęby przed wypadnięciem.
  • 3. Nie znam się na protezach, co powinienem wybrać?
    Nie ma jednoznacznej odpowiedzi jaka proteza będzie najlepsza w jakim przypadku. Dlatego też konieczna jest wizyta konsultacyjna, podczas której lekarz zbada stan jamy ustnej oraz zarekomenduje najlepsze rozwiązanie. Należy zaznaczyć, że często leczenie protetyczne musi być poprzedzone wyleczeniem istniejących zębów własnych pacjenta.
Umów się na wizytę Formularz kontaktowy