Profilaktyka stomatologiczna

Czym jest profesjonalna higienizacja?

Profilaktyka stomatologiczna, inaczej nazywana higienizacją to najlepszy sposób dbania o stan zdrowia jamy ustnej. Podstawową profilaktykę relizują Państwo sami w domu poprzez codzienne mycie, nitkowanie i płukanie zębów. Uzupełnieniem podstawowej profilaktyki są profesjonalne zabiegi higienizacyjne, mające głównie na celu usunięcie kamienia, przebarwień oraz osadu nazębnego. Dodatkowym aspektem higienizacji jest zabezpieczenie zębów poprzez lakowanie czy też fluoryzację.

Kiedy zaleca się wykonanie higienizacji?

Istnieje wiele przesłanek do wykonania higienizacji jamy ustnej. Do najbardziej charakterystycznych można zaliczyć: nieprzyjemny zapach z ust, ubytki próchnicowe, krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów, rozchwianie zębów, zaczerwienienie i bolesność dziąseł. Higienizację, jako niezbędny etap leczenia może również zlecić lekarz dentysta.

Najczęsciej higienizację wykonuje się raz na pół roku, jednakże u osób z tendencją do osadzania się kamienia nazębnego lub do powstawania mocnych przebarwień zabiegi higienizacji przeprowadza sie częściej.

Zabiegi higienizacyjne

  • SCALING

    Scaling polega na usuwaniu złogów oraz kamienia nazębnego. Używa się do tego specjalnych końcówek generujących ultradźwięki. Dzięki temu końcówka skalera drga z bardzo dużą częstotliwością co skutecznie pozwala skruszyć kamień na zębach. Następnie kamień jest wypłukiwany za pomocą wody.

    Scaling jest zabiegiem bezbolesnym jednakże u niektórych osób o niskiej toleracji na ból może być lekko odczuwalny mały dyskomfort, który szybko mija po zakończeniu zabiegu.

  • PIASKOWANIE

    Piaskowanie jest zabiegiem uzupełniającym scaling. Polega on na usuwaniu resztek kamienia, osadu czy też przebarwień za pomocą drobinek specjalnego piasku do zębów. Piasek wymieszany z wodą jest wstrzykiwany bezpośrednio na zęby, co powoduje szybkie usuwanie zbędnych osadów.

    Piaskowanie jest zabiegiem bezbolesnym, a sam piasek ma specjalne dodatki smakowe aby pacjent czuł się maksymalnie komfortowo.

  • POLISHING (POLEROWANIE)

    Polerowanie zębów jest kolejnym zabiegiem wykonywanym po scalingu. Polega on na wypolerowaniu zębów i przestrzeni międzyzębowych specjalną pastą polerską przy użyciu specjalistycznych gumek polerskich i szczotek. Dzięki temu zęby uzyskują bardzo wysoką gładkość, która znacznie zmniejsza ryzyko osadzania się nowego kamienia nazębnego.

    Polerowanie jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym.

  • FLUORYZACJA

    Kolejnym zabiegiem profilaktyki stomatologicznej jest fluoryzacja. Polega ona na nałożeniu na zęby przy pomocy specjalnego pędzelka lakieru zawierającego fluor. Fluor jest uwalniany z lakieru stopniowo co na dłuższy czas zabezpiecza zęby i zapobiega szybkiemu powstawaniu próchnicy.

  • Instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej

    Podczas wizyty higienizacyjnej przeprowadzany jest również szczegółowy instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej. Nasze higienistki dobiorą odpowiedni dla Państwa indywidualnej sytuacji zestaw past, szczoteczek i nici dentystycznych oraz pokażą w jaki sposób powinni Państwo dbać o zęby i dziąsła.

    Pytania i odpowiedzi

    • 1. Regularnie chodzę na zabiegi higienizacyjne, czy muszę dodatkowo codziennie myć zęby?
      Tak, zdecydowanie tak! Codzienna higiena jamy ustnej jest niezbędna do utrzymania zębów i dziąseł w dobrym stanie. Codzienne mycie zębów pozwala również wyeliminować przykry zapach z ust oraz usunąć resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych.
    • 2. Kamień nazębny to dodatkowa warstwa ochraniająca ząb, po co go w takim razie usuwać?
      Niestety ten mit krąży po świecie i powoduje wiele złego. Proszę pamiętać, że kamień nazębny oraz inne osady są siedliskiem niezliczonej liczby bakterii, które atakują zęby i dziąsła i MUSI być usunięty! Dla porównania: błoto na butach też jest „dodatkową warstwą zabezpieczającą” a jednak w celu utrzymania butów w dobrej kondycji myje się je, a następnie zabezpiecza odpowiednimi dedykowanymi do tego celu środkami. Analogicznie jest z zębami.
    • 3. Czy każdy powinien higienizować zęby co pół roku?
      Profilaktyka stomatologiczna, jak sama nazwa mówi, ma na celu uniknięcie wielu poważnych chorób zębów i dziąseł zanim one powstaną. Dlatego jest zalecana wszystkim. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że każdy pacjent ma indywidualne predyspozycje i tendencje np. do powstawania kamienia czy przebarwień. Dlatego też warto w tym celu skonsultować się z lekarzem lub higienistką w celu ustalenia częstości zabiegów higienizacyjnych.
Umów się na wizytę Formularz kontaktowy