Chirurgia stomatologiczna
Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?
Najprościej mówiąc, chirurgia stomatologiczna zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyległych. Najczęściej chirurgia stomatologiczna kojaży się z usuwaniem zębów (tzw. ekstrakcja zębów) jednakże ta dziedzina leczenia jest znacznie szersza.
Jakie są główne zabiegi chirurgii stomatologicznej?
- Ekstrakcja zęba – jest to najczęściej wykonywany zabieg chirurgii stomatologicznej. Stosowany jest on głównie w przypadkach stwierdzenia zaawansowanej próchnicy niemożliwej do wyleczenia w leczeniu zachowawczym, głębokiego złamania zęba czy też przewlekłych stanów zapalnych tkanek okołozębowych. W* szczególnych przypadkach usuwa się również zęby zdrowe, np. podczas leczenia ortodontycznego lub protetycznego.
- Dłutowanie zęba – ten zabieg wykonuje się w przypadku niemożności usunięcia zęba w tradycyjny sposób – najczęściej z powodu braku korony zęba (kolokwialnie mówiąc: lekarz nie ma za co „złapać”, żeby wyrwać zęba). Dłutowanie wykonuje się również w przypadku zębów z zakrzywionymi korzeniami lub zatrzymanych w kości.
- Resekcja wierzchołka korzenia – zabieg polegający na odcięciu wierzchołka korzenia zęba i zabezpieczeniu pozostałej, zdrowej jego części przed postępującą chorobą. Wykonuje się go często w przypadku stwierdzenia zmian zapalnych wokół korzenia czy też w przypadku niemożności przeprowadzenia prawidłowego leczenia kanałowego danego korzenia zęba.
- Radektomia – jest to zabieg polegający na odcięciu całego korzenia zęba w zębie wielokorzeniowym. Wykonuje się go głównie w celu zachowania pozostałych, zdrowych części zęba.
- Hemisekcja – zabieg polegający na usunięciu połowy zęba z chorym korzeniem. Wykonuje się go w przypadku niemożności zastosowania prawidłowego leczenia kanałowego lub radektomii.
- Chirurgia tkanek miękkich – jest to grupa zabiegów wykonywanych na tkankach w jamie ustnej, takich jak: podcięcie wędzidełek wart i języka, korekta kształtu dziąseł, wydłużanie korony zęba czy też usuwanie torbieli korzeniowych. Więcej o chirurgii tkanek miękkich można przeczytać w dziale periodontologia
Pytania i odpowiedzi
- Lekarz chce wyrwać zęba, a ja chciałbym go zachować. Co teraz?
Niestety, nie każdego zęba da się zachować. Istnieje wiele przesłanek do usunięcia zęba i przy wystąpieniu kilku z nich lekarz po prostu nie jest w stanie podjąć się leczenia takiego zęba. W takich sytuacjach niezmiernie ważne jest świadome podejmowanie decyzji o swoim leczeniu poprzez dobrą komunikację z lekarzem. Proszę pamiętać, że usunięcie zęba to nie „koniec świata”. W aktualnych czasach leczenie protetyczne pozwala na całkowite zapewnienie komfortu pacjentowi. Odnośnie świadomości pacjenta w trakcie leczenia pisaliśmy w kontekście planów leczenia
Z drugiej jednak strony istnieje możliwość, że lekarz nie ma odpowiedniej wiedzy np. periodontologicznej, aby podjąć się leczenia potencjalnie beznadziejnego przypadku. W takim razie warto skonsultować ostateczną decyzję ze specjalistą periodontologiem.
- Chciałbym zrobić zabieg w pełnym uśpieniu. Czy mogę?
Wykonywanie zabiegów w tzw. sadacji dożylnej jest zabiegiem polegającym na pełnym uśpieniu pacjenta, a co za tym idzie, musi być przeprowadzona w asyście lekarza anestezjologa. W PerioDentica nie ma możliwości wykonania takiego zabiegu, jednakże proszę pamiętać, że aktualne możliwości medycyny oraz jakość środków znieczulających powodują, że nawet ludzie panicznie bojący się dentystów decydują się na zabiegi w standardowej formule. Zapraszamy na konsultację stomatologiczną – podpowiemy, jakie są możliwości leczenia i jeśli faktycznie będą mocne wskazania do leczenia w pełnej narkozie podpowiemy, gdzie to zrobić.
- Czy trzeba usuwać ósemki?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli wszystko jest w porządku, zęby są zdrowe i nie napierają na pozostałe (co może powodować tzw. stłoczenie zębów) to nie. Jednakże w przypadku pojawienia się przesłanek do usunięcia taki zabieg należy wykonać. Zapraszamy na konsultację stomatologiczną, podczas której nasi lekarze ocenią Państwa sytuację i w razie konieczności zaproponują odpowiednie leczenie.